Waco ISD musicians bring home the "Gold" at UIL Solo & Ensemble

Waco ISD musicians bring home the "Gold" at UIL Solo & Ensemble
Posted on 02/28/2017

Patch earned at state competition

On Saturday 02/25/17, sixty one of Waco High's musicians and ninety nine of University's musicians competed in the UIL Region 8 Solo & Ensemble contest held this year at University High.

Both high schools came away with numerous awards.

We are pleased to announce that our Waco HS band students brought home a total of Thirty Six Division One medals, with THIRTY of these also advancing to the Texas State Solo and Ensemble Contest at the University of Texas at Austin this May. The Lions also earned twenty four Division Two Ratings.

Trojan instrumentalists came away with 40 Division Ones and 17 Division Twos. And of those 40 1st divisions, a total of 30 will advance to UIL State Solo and Ensemble! Also, three of those 1st Divisions were "memorize solos" that will advance to the state contest at the end of May.

Students achievements are as follows:



Name Grade Event Class Division Advancing?
WHS SOLOS
Halle Maddox 12 Flute solo I I ADVANCED to STATE
Vincenzio Greer 12 Tuba solo I I
Zackary Hillenbrand 11 Alto Sax solo I I
WHS ENSEMBLES
Kerry Burkley
Halle Maddox
Alejandro Rodriguez
12
12
11
WW Trio I I ADVANCED to STATE
Brenna Ashby
Maria Briseno
Alyssa Ferdin
Sebastian Garcia
10
11
10
12
Flute Quartet I I ADVANCED to STATE
Sarah Brown
Brandon Leija
Carnealus Manning
Melody Villanueva
12
11
12
11
Sax Quartet I I ADVANCED to STATE
Alexis Gallegos
Luis Gonzalez
Christian Ramos
9
10
9
Trumpet Trio I I ADVANCED to STATE
Elizabeth Garcia
Harper Hoover
Zachary Pate
Jonathan Sustaita
Rodolfo Vazquez
12
9
11
11
10
Brass Quintet I I ADVANCED to STATE
Vincenzio Greer
Josue Moralez
Andrew Ramirez
Alyssa Salazar
Carolina Ugarte
12
11
10
12
10
Brass Quintet I I ADVANCED to STATE
Demetrius Allen
Grace Ates
Caleb Lackey
Jackson Osborne
Jonathan Sais
11
11
11
11
12
Percussion Ens I I ADVANCED to STATE
Zackary Heldenbrand
Charlie Henry
Luis Ibarra
Andres Perez
11
9
9
9
Sax Quartet II I
Name Grade Event Class Division Advancing?
UHS SOLOS
Ariana Salinas  12 Flute Solo   II  
Jesus Abalos  10 Bb Clarinet Solo   II  
Daniel Carreon  9 Bb Clarinet Solo   II  
Nubia Cepeda  9 Bb Clarinet Solo   II  
Omar Martinez  11 Bb Clarinet Solo   II  
Naomi McCullough  10 Bb Clarinet Solo   I  
Rogelio Moreno  12 Bb Clarinet Solo   II  
Carlos Perez  9 Bb Clarinet Solo   I  
Nathalie Franco  10 Alto Saxophone Solo   II  
Selena Gonzalez  11 Alto Saxophone Solo   II  
Julia Medina  9 Alto Saxophone Solo   II  
Mario Rodriguez  11 Alto Saxophone Solo   II  
Sebastian Olvera  10 Tenor Saxophone Solo   I  
Noah Perez  9 Cornet/Trumpet Solo   I  
Jose Tiscareno  12 Cornet/Trumpet Solo   II  
Jairo Valenciana  11 Cornet/Trumpet Solo   I  
Andrew Araujo  11 French Horn Solo   I  
Raymond Banuelos  12 French Horn Solo   I ADVANCED to STATE
Julio Lopez  10 French Horn Solo   I ADVANCED to STATE
Jorge Perez  12 Tenor Trombone Solo   I ADVANCED to STATE
Jeremiah Roper  11 Tenor Trombone Solo   II  
Skyler Smith  10 Tuba Solo   II  
Fatima Hernandez  10 Snare Drum Solos   I  
Martin Hernandez  9 Snare Drum Solos   I  
Darus Oates  10 Snare Drum Solos   I  
Roman Rodriguez  11 Snare Drum Solos   I  
Jose Florres, 10 Snare Drum Solos   II  
Hannah Manning  11 Keyboard Percussion Solo   II  
UHS ENSEMBLES
Jaydn Frazier 
Koby Frazier 
Jasmine Garcia 
12
10
12
Flute Trio   I ADVANCED to STATE
Jennifer Mendoza 
Anisya Ruano Ortiz 
Ariana Salinas 
Yuriko Sarricolea 
12
11
12
9
Flute Quartet   I ADVANCED to STATE
Sebastian Barragan 
Ernesto Gonzalez 
Omar Martinez 
Pamela Rebollar 
10
12
11
12
Bb Clarinet Quartet   I ADVANCED to STATE
Felipe Ramirez 
Jordan Crawford 
Sam Ceballos 
Selena Gonzalez 
10
11
11
11
Saxophone Quartet   I ADVANCED to STATE
Miguel Padron 
Leonel Salas 
Oscar Salas 
12
12
11
Cornet/Trumpet Trio   II  
Mia Gutierrez 
Vanesa Manriquez 
Alexis Sanchez 
10
11
11
Euphonium/Baritone Trio   I ADVANCED to STATE
Jesus Barragan 
Zoey Collins 
Dario Marin 
Skyler Smith 
9
10
10
10
Trombone Quartet   II  
Raymond Banuelos 
Jorge Perez 
Ruben Perez 
Jose Tiscareno 
Jairo Valenciana 
12
12
12
12
11
Five Brass   I ADVANCED to STATE
Ana Gonzalez 
Jose Maya 
Elias Ramos-Partido
Roman Rodriguez 
12
12
9
11
Percussion Ensemble   I ADVANCED to STATE

Please join us in congratulating these students on their outstanding performances and achievements, and for once again representing Waco ISD at the highest level of Band competition across the state of Texas.